Proje Hakkında

"Çocuk Kanseri Bilgi Ağacı", Kanserli Çocuklara Umut Vakfı (KAÇUV) tarafından 2016 yılından beri yürütülen bir projedir.

Proje kapsamında oluşturulan "Çocuk Kanseri Bilgi Ağacı" eğitim portalı sayesinde aileler çocuklarının hastalığıyla daha bilinçli ve bilgili olarak mücadele ediyor ve en doğru bilgilere doğru kaynaklardan erişiliyor.

Portalda, çocukların hastalıklarının gelişim süreci ve tedavinin aşamaları, çocukta meydana gelen bedensel ve duygusal değişimler ve bunlarla baş etme yöntemleri, travma nedeniyle çocukta oluşabilecek psikolojik tepkiler, hasta çocuk bakımı, beslenme, hijyen, bireysel güçlenme gibi konulardan oluşan eğitim içerikleri yer alıyor. Bu içerikler eğitim videoları, okuma metinleri, röportajlar ve canlı çevrim içi seminerler yoluyla kullanıcılarla buluşuyor.

Projenin hedefleri arasında; sağlıklı ve doğru bir şekilde bilgilendirme yaparak çocuğa bakım veren ebeveynlerin tedavi sürecine dair bilgi ve becerilerini geliştirmek, bu yolla kendilerine olan güvenlerini arttırmak, çocuğun tedavisine olumlu katkı sağlamak, ailenin tedavi sürecine adaptasyonunu güçlendirmek ve çocuk ile ebeveynlerde oluşması muhtemel psiko-sosyal problemleri önleyebilmek yer alıyor.